HAMİLE VE EMZİREN ANNELERİMİZ İÇİN

  Annelik öylesine bambaşka bir boyut ki, hiçbir şeyle kıyaslanamaz, bir çocuk için dünyanın en güzel şeyidir anne kokusu ve anne kucağı. İster bir aylık bebek olsun ister elli yaşında bir yetişkin olsun, annelerin yeri her zaman çok özeldir ve çok farklıdır, yerini hiçbir şey tutmaz, tutamaz.

  Hamilelik… Ne kadar kutsal, ne kadar heyecanlı, ne kadar mucizevi bir süreç. İçinizde bir canlının büyümesi, tek bir hücreden, bir bireye dönüşmesi…

  Peki ya anne olmak? Dokuz ay süren bir yolculuk ve doğum sürecinden sonra? İster normal ister sezaryen doğum olsun, sonrasında iyileşme evresi, bebeğinize ve onun en iyi şekilde beslenmesine odaklanmak, sütünüzün tam verimle gelmesi, tüm bunlar olurken evinizin düzenini düşünüyor ve planlıyor olmanız… Ne kadar hassas ve en güzel takdiri hak eden süreç…

  Hamilelikte, emzirme döneminde ve sonrasında annelere pek çok sorumluluk düşmesiyle birlikte, özellikle bu önemli süreçlerde annelere tam destek olup onları rahatlatmak, huzurlu hissettirmek, gerginlik yaşatmamak da, yakın aile ve çevreye düşen çok önemli bir sorumluluk ve vicdandır.

  Bebek anne karnındayken, annenin hissettiği tüm duyguların ve düşüncelerinin farkındadır. Hamilelik sürecinde annelerimize çok daha fazla özen gösterelim, mutlu edelim, kaç kilo almış olduğuyla ya da vücudunda ne kadar ödem biriktiği ile ilgili asla kötü yorum yapmayalım. Her hamile, her vücut, her süreç birbirinden farklıdır, aynı olması kesinlikle beklenemez. Hamile annenin ve bebeğinin bütünsel sağlığı için bu çok önemli.

  Doğumdan sonra bebeğini kucağına alıp kokusunu içine çeken annenin düşündüğü ilk şeylerden biri bebeğini korumak ve onu en iyi şekilde beslemek için sütünün tam verimle geliyor olmasına özen göstermektir. Ancak emzirme dönemi özellikle ilk aylarda hassasiyete çok açıktır. Özellikle değinmek istediğim önemli nokta, annenin sütü, süt içeriği, bebeğini emzirme şekli ve saatleri konusunda annede stres yaratacak yorumda bulunmamaktır. İlk günler çok doğal olarak anne ve bebeğin birbirine alışmasıyla geçer ama sonrasında kendiliğinden güzel bir düzen oluşacaktır.

  Anne sütünün tam verimle gelmesi isteniyorsa, aşağıdaki maddeler önceliğimiz olmalıdır;

  • Mutlu olun, bir mucize dünyaya getirdiniz.
  • Stres yapmayın; sizi geren, baskı oluşturan, huzursuz eden her türlü ortamdan uzak durmaya özen gösterin.
  • Bebeğinizle göz ve ten teması çok önemlidir, bu zaten yaradılışla gelen bir süreç, bebeğinize sarılın, gözlerinin içine gülerek bakın, onunla konuşun, bebeğiniz emmeye devam ettikçe, tam verimle sütünüz gelmeye devam edecektir.
  • Özellikle eş başta olmak üzere, anne, baba, kayınvalide, kayınpeder ve diğer aile bireylerinin bu süreçte anneye destek olması ve onu rahatlatması çok önemlidir.
  • Bol bol su için! Normalde içtiğiniz su miktarından biraz daha fazla içmelisiniz.
  • Tam ve organik beslenmeye, sağlıklı bir mutfak oluşturmaya dikkat edin. İşlenmiş ve paketli gıdaları tüketmeyin. Unutmayın, sütünüzün kalitesinin yüksek olmasında yediklerinizin önemi çok büyük.