HEDEF KİLO İÇİN 10 İPUCU

Amacınız kilo vermek, kilo almak ya da sağlıklı kilo dengenizi korumak olabilir. Her durumda aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız;

1. Yedikleriniz kadar içtiklerinizin de önemi büyük;

Özellikle kremalı, şuruplu kahveler, tatlandırıcılı ya da şekerli içecekler, hazır meyve suları vücutta insülin dengesini bozduğu ve size çok fazla zararlı kalori yüklediği gibi, bu sebeple daha çok acıkmayı ve yemek porsiyonlarınızı büyütmenizi de tetikliyor. Mümkün olduğunca krema – şurup – şeker – tatlandırıcı döngüsünü hayatınızda en aza indirgeyin.

2. Mutlaka kahvaltı edin!

Kahvaltı tüm öğünler arasında altın değerinde olanıdır ve metabolizmanın en yüksek verimde çalışması, konsantrasyon yüksekliği, enerji dengesi ve zindelik için mutlaka gereklidir. Kahvaltı etmeden güne başlamak hem gün boyu halsiz ve yorgun hissetmenize, hem de gün içinde çok fazla acıkarak porsiyon arttırmanıza ve zararlı besinlere yönelmenize sebep olacaktır. Ve evet doğru… Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi var ve sağlığımız için çok önemli.

3. Ana öğünleriniz düzen içinde olsun;

Uyanma saatine bağlı olarak gün, iki ya da üç ana öğün olarak planlanabilir. Hafta içi işe ya da okula erken gidiş saatine bağlı olarak sabah – öğle – akşam olmak üzere üç ana öğün en mantıklı olanıdır. Hafta sonu gibi tatil günlerinde eğer geç saatte kalkılıp 11:00 – 12:00 gibi kahvaltı ediliyorsa, geri kalan saatlerde artık sadece bir ana öğün daha yeterli olacaktır.

Tüm bu ana öğün sayıları ve ara öğün eklenip eklenmemesi gerektiği kişinin bütünsel sağlığı ile ilgilidir ve herkeste farklılık gösterir. Her ne olursa olsun verilen programı aksatmamak büyük önem taşır.

4. Ev yemeklerinin kıymetini bilin;

Evinizde pişen yemeği yemek, kendinize yapabileceğiniz en güzel iyiliklerden biri. Dışarıda yemek yemeyi mümkün olduğunca azaltmak hem sağlığınızı korumanıza yardımcı olur, hem de cüzdanınızı.

Kendi almış olduğunuz malzemelerle tamamen doğal ve hijyenik mutfağınızda pişen bir yemeğin kalitesi, başka hiçbir yemekle kıyaslanamaz. Restoranlarda kullanılan katkı maddesi, yağ, şeker ve tuz miktarını tahmin bile edemiyoruz. 

Ev yemeği yapan restoranlar için de bu geçerli. Sürekli dışarıda yemek yemek, tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığını özellikle tetiklemekle birlikte, maruz kalınan kanserojen maddeler bağışıklığı zayıflatmaya başlıyor.

5. Zihninizi doyurmak çok önemlidir;

Yediğiniz her lokmayı, sizi en verimli şekilde beslediğini, tüm hücrelerinizin bu enerjiden faydalandığını ve bağışıklığınızı ne kadar çok güçlendirdiğini düşünerek çiğneyin. Öğünlerinizin tadını çıkartın ve yavaş yavaş, zevkini çıkartarak yiyin. Evet kabul ediyorum, iş ya da okul koşturmasında bu atlanabiliyor ya da hızla gerçekleşiyor ama lütfen şunu unutmayın; kendiniz ve sağlığınız birinci önceliktir, ancak bu şekilde ayakta sağlam durabilirsiniz.

6. Katkılı ve paketli ürünlerden uzak durun;

İçerik etiketlerini okumak çok önemlidir, çünkü çok sağlıklı gibi görünen bir yiyeceğin, içinde zararlı maddeler zincirini barındırıyor olma ihtimali çok yüksek. Paketli, işlenmiş hazır gıdalardan, katkı maddelerinden uzak durun. Kullanımını mümkün olduğunca en aza indirin.

7. Organik ve doğal olan besinleri hayatınıza dahil edin;

Tam tahıllar (tam buğday, çavdar, siyez içerikli ekmekler, köy eriştesi, tam buğday unlu makarna, bulgur gibi), sağlıklı protein kaynakları (beyaz et, kırmızı et, baklagiller, yumurta, kefir, yoğurt, peynir gibi), sağlıklı yağ kaynakları (zeytinyağı, tereyağı gibi), meyveler, sebzeler, lifli yeşiller içeren bir beslenme programı bütünsel sağlığı en yüksek düzeyde destekler, bağırsak florasını iyileştirir, doygunluk hissini arttırır ve hastalık risklerini en aza indirir, vücudu iyileştirir.

8. Stresle olan savaşı siz kazanın;

Stresin sebep olduğu vücut yağlanması ve kilo artışı iki şekilde olmaktadır. Birincisi, stres hormonlarının salınması, yediğiniz ne olursa olsun, vücudu yağ depolama moduna geçirir ve bunu çok etkin bir şekilde yapar. Stres iştahınızı kesmiş olsa bile, bir şey yemeseniz bile süreç bu şekilde devam eder. İkincisi ise duygusal açlık oluşturmasıdır. Ne kadar tok olursanız olun stresin yarattığı mutsuzluğu, yeme – içme döngüsü içinde yok etmeye çalışırsınız. “Bitmek Bilmeyen Kabus: Stres” yazımı okumanızı içtenlikle rica ederim.

9. Kendinize uygun bir fiziksel aktivite bulun;

Hayat temponuza göre istediğiniz şekilde spor yapmak bazen mümkündür, bazen değildir. Koşullar ne olursa olsun, sevdiğiniz ve vücudunuza uygun bir sporu hayatınıza dahil edin. Her gün on dakika zıplamak ya da beş kat merdiven çıkmak olsa bile. Düzenli fiziksel aktivite metabolizma hızınızı arttırır, uyku kalitenize etki eder, daha çok kalori yakmanızı sağlar, beyin gücünüzü arttırır, stresinizi azaltmaya yardım eder ve size formda bir vücut vaat eder.

10. Uyku düzeninizi ayarlayın;

Sağlıklı beden deyince akıllara hep yiyecekler ve spor geliyor ancak her şeyden önce düzenlenmesi gereken en önemli faktör, düzenli ve yeterli uykudur. Uykusuzluk da hormonal dengeyi bozduğu için zincirleme etkilerle vücudu yağlandırır, daha fazla gereksiz kalori alımına yol açar. Yetişkinlerin günde 7 – 9 saat aralığında kaliteli uyku düzeninin olması, vücudu dinlendirir ve onarır, gün içinde enerjik ve yüksek konsantrasyonlu olmayı sağlar, hormonlarınızı düzenli ve sağlam çalıştırır. “Deliksiz Bir Uyku Çekmek…” yazımı okumanızı içtenlikle rica ederim.