KENDİMİZ BİRİNCİ ÖNCELİK MİYİZ ?

  Söz konusu kendimize vakit ayırmak olunca işler biraz karışıyor öyle değil mi? Her zaman yapacak bir işimiz mutlaka vardır. Çocukların ödevini yaptırmak, eve iş getirip tamamlamaya çalışmak, bir sonraki günün yemek menüsünü düşünmek, evin temizliği, arabanın bakımı, market alışverişi, faturalar, ödemeler, ütü, çamaşır, bulaşık işleri gibi bitmek bilmeyen maddeler sayabiliriz. Sizin hayatınıza bunlardan ve buna benzer örneklerden hangileri dahil olursa olsun, kendimizi ikinci ya da belki beşinci ya da sonuncu plana atıyoruz bunları yaparken. Önceliklerimiz maalesef hep başka oluyor.

  Peki nedir kendimize vakit ayırmak, kendimizi önemsemek, kendimizi ilk sıraya koymak yani öz bakım?

  Çok kısa süreliğine bile olsa, sadece sevdiğimiz, bizi mutlu eden ve bütünsel olarak iyi gelen bir aktivite yapmamızdır öz bakım; bizi derin seviyede enerji ile dolduran, ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak besleyen, yapmayı sevdiğimiz her şeydir. Yapmak zorunda olduğumuz ya da sahip olduğumuz görevlerimizden çok başkadır.

   Burada kendinize zaman ayırmak olarak söylemek istediğim, her gün mutlaka bir saatinizi ayırmanız değil, sizin iyi hissetmenizi sağlayacak her ne olursa olsun, ister beş dakika ister bir saat, bunu isteyerek yapıyor olmanız.

  Örneğin, eğer meditasyon yapmak istiyorsanız ancak bunun için bir yoga ya da meditasyon sınıfına yazılacak uygunluğunuz yoksa, sabahları beş dakika daha erken uyanıp ya da uyku öncesi beş dakikanızı ayırıp, sizi sakinleştiren güzel bir müzik eşliğinde gözlerinizi kapatıp olumlamalar yaparak, güne çok daha zinde ve dinlenmiş başlayabilirsiniz ya da deliksiz bir uykuya çok daha huzurlu bir şekilde dalabilirsiniz. Ya da hayatınıza fiziksel aktivite dahil etmek için gerçekten hiç vaktiniz yoksa ama sağlığınız ve kendinizi düşündüğünüz için bunu gerçekten istiyorsanız, apartmanda asansör kullanımınızı iptal ederek ve merdivenlere yönelerek işe başlayabilirsiniz. Yeme günlüğü tutabilirsiniz, spa masajı yaptırabilirsiniz, istediğiniz bir yeteneğinizi geliştirmek için kursa gidebilirsiniz, her sabah uyanınca yüzünüzde donmuş maden suyu küpü gezdirip kendinize çok daha sıkı gözenekli ve canlı bir cilt vaat edebilirsiniz ya da sadece uzanıp hiçbir şey düşünmeden yatabilirsiniz.

  Yaptığınız her ne olursa olsun, mutlaka sevdiğiniz ve kendinizi ilk plana koyduğunuz bir eylem olarak hayatınızda bulunsun. Sonuçta bu zaman kavramı da günlerinize göre değişecektir. Hafta içi sadece merdiven çıkarak yaptığınız fiziksel aktiviteyi, hafta sonu uygunluğunda belki yarım saatlik dans etmeye dönüştürebilirsiniz  ya da bir saatlik yürüyüşe… Sonuç olarak baktığınızda, yaptığınız bu ufak dokunuşlarla her şeyin daha da güzelleşmeye başladığını göreceksiniz.