MUTFAKTA ZAMAN KAZANMAK

Okul, iş, ev, çocuklar, sosyal hayat, trafik, spor derken, hayatımızdaki başlıkların sayısı her geçen gün artıyor. Hangileri hayatınızda olursa olsun, hepsine ayrı ayrı zaman ayırmakla birlikte bir yandan da sağlıklı beslenmeye gayret gösteriyoruz.

Şu cümleleri sıklıkla duyarız; “Eve çok geç geliyorum, yemekleri yapmak geç oluyor, sonra bana zaman kalmıyor” veya “Ancak iş dönüşü spora gidebiliyorum, eve dönüşüm geç oluyor, ne zaman yemek yapabilir ya da yiyebilirim?” veya “Geç oldu, yemek yapmaya halim yok, sipariş vereyim.” Bunun gibi bir çok örnek var.

Belli önerileri hayatınıza dahil ederek, mutfaktaki mevcut sorunları çözebilir, zamanınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz;

  • Yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın, her gün ne hazırlayacağınızı önceden bilirseniz, ona göre günlük ya da haftalık alışveriş programı yapabilirsiniz.
  • “Bir kere pişirin, iki öğünde yiyin” kolaylığına göz atın. Özellikle sulu yemekler ve çorbalar ikinci kez ısıtıldığında tat ya da kıvam olarak değişmez.       10 dakika içinde yemeği ısıtırken, size sadece salata ya da cacık gibi eşlik ediciyi yapmak kalır.
  • Düdüklü tencere mutfağınızın baş tacı olmaya adaydır. Mutfakta zaman kazanmanın en pratik ve mükemmel yoludur!
  • Yemekleri kolay ve hızlı ama sağlıklı ve besleyici olacak şekilde ayarlayın, en azından hafta içi çok karmaşık ve detaylı yemekler yapmaya gerek yok; bunları misafirleriniz gelince ya da özel günlerinizde yapmak üzere planlayın.
  • Mutfak saati kullanın! Örneğin 45 dakika pişmesi gereken bir yemeğiniz varsa ve başka işlerinizi yaparken yemeği unutma konusunda endişeliyseniz, mutfak saatleri yardımınıza koşuyor, zamanın tamamlandığını zillerini çalarak size haber veriyor, yemeğin yanma ihtimali ortadan kalkıyor.
  • Sabah erkenden kahvaltı edemeyenler sakın pastanelerin yolunu tutmasın! Bir önceki geceden, kahvaltı tabağı, smoothie ya da sandviç hazırlayabilirsiniz; böylece sabah hiç zaman kaybetmeden geriye sadece çay / kahve yapmak kalır ya da hazırladıklarınızı yanınıza alıp evden çıkabilirsiniz. 

Sonuç; hem zaman tasarrufu hem de sağlıklı ve formda bir vücut!

Önemli olan zamanı nasıl değerlendirdiğimizdir. Etkin bir programla bir kaç işi aynı anda tamamlayabilirsiniz, yaptıkça her şey çok daha kolaylaşacaktır. Mutfak planlaması buna en güzel örnektir.